© 2019 Eusko Jaurlaritza | Gobierno Vasco

Turismo, Merkataritza eta Kontsumo Saila | Departamento de Turismo, Comercio y Consumo

  • https://www.facebook.com/basquetour.
  • https://twitter.com/BasqueTour_EUS
  • https://www.youtube.com/user/basquet
EGITARAUA
PROGRAMA
AKREDITAZIOAK
9.00-9.30
9.00-9.30
9.00-9.30
KAFEA
9.00-9.30
9.00-9.30
BLOQUE II. EVENTOS DE ECOTURISMO

EVENTOS DE CARÁCTER DIVULGATIVO

10.45-11.00

NATUREWATCH. ENCUENTRO DE TURISMO DE OBSERVACIÓN DE LA NATURALEZA

Luis Frechilla / Alfonso Polvorinos, socios de Naturewatch.

EVENTOS DE CARÁCTER PROMOCIONAL

11.00-11.15

MADBIRD. ACERCAR LA OFERTA DE ECOTURISMO AL GRAN PÚBLICO.

Manuel Andrés-Moreno, director de la Feria MADbird.

          Turno de preguntas     

Modera: Harkaitz Millán, director general de Basquetour-Agencia Vasca de Turismo.

PROGRAMA
EGITARAUA
AKREDITAZIOAK
08.30-09.30
09.30-10.00
10.00-10.45
2019KO URTARRILAK 31
31 ENERO, 2019
BLOQUE I. INTRODUCCIÓN

10.00-10.30

CONTEXTO DEL ECOTURISMO EN ESPAÑA Y REPORTE DEL III CONGRESO NACIONAL DE ECOTURISMO 2018.

Ricardo Blanco, subdirector general de Desarrollo y Sostenibilidad Turística, Secretaría de Estado de Turismo del Ministerio de Energía, Turismo y Agenda Digital.

10.30-10.45

CLUB DE PRODUCTO ECOTURISMO EN ESPAÑA Y DATOS DEL OBSERVATORIO TURÍSTICO 2018.

Amanda Guzmán, gerente de la Asociación de Ecoturismo en España.

Modera: Harkaitz Millán, director general de Basquetour-Agencia Vasca de Turismo.

10.45-11.30
ACREDITACIONES
ACTO INAUGURAL

Alfredo Retortillo, Consejero de Turismo, Comercio y Consumo - Eusko Jaurlaritza/Gobierno Vasco.

Rubén López, Subdirector General de Desarrollo y Sostenibilidad Turística - Secretaría de Estado de Turismo del Ministerio de Energía, Turismo y Agenda Digital.

Maider Etxebarria, Directora de Turismo y Hostelería - Eusko Jaurlaritza/Gobierno Vasco.

12.00-14.15
CAFÉ-BRUNCH
11.30-12.00
1 FEBRERO, 2019
2019KO OTSAILAK 1
09.00-11.15
BLOQUE IV. EL ECOTURISMO EN EUSKADI

09.00-09.20

ECOTURISMO EN EUSKADI, LÍMITES Y OPORTUNIDADES: EL DESAFÍO DE UN TURISMO SOSTENIBLE.

Elena Moreno, viceconsejera de Medio Ambiente de Gobierno Vasco.

09.20-09.45

PRESENTACIÓN DE LA GUÍA DE ECOTURISMO DE EUSKADI Y DE LA RED DE ECOTURISMO DE EUSKADI.

Maider Etxebarria, directora de Turismo y Hostelería
de Gobierno Vasco.

Harkaitz Millán, director general de Basquetour-Agencia Vasca de Turismo.

09.45-10.00

PATRONATO DE LA RESERVA DE LA BIOSFERA DE URDAIBAI: LA CARTA EUROPEA DE TURISMO SOSTENIBLE EN EUSKADI.

Nicolás García, director del Patronato de la Reserva de la Biosfera de Urdaibai.

10.00-10.15

GEOTURISMO EN EL GEOPARQUE DE LA COSTA VASCA.

Leire Barriuso, gerente del Geoparque de la Costa Vasca.

10.15-10.30

ECOTURISMO EN LOS PARQUES NATURALES
DE ÁLAVA: PROBLEMAS Y OPORTUNIDADES.

Jonathan Rubines, técnico de Parques Naturales. Diputación Foral de Álava.

10.30-10.45

RED EKOETXEA.

Jaione Lamborenea, coordinadora de la unidad de educación ambiental de Ihobe.

10.45-11.00

ATARIA: EQUIPAMIENTO AMBIENTAL PARA UN TURISMO SOSTENIBLE.

Gorka Belamendia, coordinador de Ataria, Centro de Estudios Ambientales.

11.00-11.15

VALLE SALADO DE AÑANA:
UN PROYECTO DE RECUPERACIÓN DE LA SOSTENIBILIDAD AMBIENTALY EL PATRIMONIO.

Andoni Erkiaga, director gerente de la Fundación Valle Salado.

Modera: Iker Urcelay, técnico de producto de Basquetour.

11.30-12.00
CAFÉ-BRUNCH
BLOQUE V. EL SECTOR DEL ECOTURISMO EN EUSKADI

 

CONTEXTO ASOCIATIVO:

12.00-12.15

AKTIBA, ASOCIACIÓN DE EMPRESAS DE TURISMO ACTIVO Y DE AVENTURA DE EUSKADI.

Jabier Fuertes ‘Txapas’, presidente de Aktiba.

12.15-12.30

NEKATUR. ASOCIACIÓN DE AGROTURISMOS Y CASAS RURALES DE EUSKADI.

Idoia Ezkurdia, responsable técnico de Nekatur.

EXPERIENCIAS VASCAS DE ECOTURISMO.
ALGUNOS EJEMPLOS DESTACADOS:

12.30-12.45

DELIKATUZ, GR283 RUTA DEL QUESO IDIAZABAL.

Leire Arandia, responsable de Delikatuz.

12.45-13.00

NATOURING TURISMO, COMUNICACIÓN Y MEDIO AMBIENTE S.L.

Javier López de Luzuriaga.

13.00-13.15

WILEXTOURS. WILDLIFE EXPERIENCE TOURS.

Pablo Pérez, gerente y guía de WilexTours.

13.15-13.30

AUGUR NATURE.

Mario Bregaña, técnico responsable Augur Nature.

13.30-13.45

ALLUITZ NATURA.

Silvia Formentí, coordinadora general de Alluitz Natura.

13.45-14.00

CAMPING DE ANGOSTO.

Eduardo Sanemeterio, responsable Camping de Angosto.

          Turno de preguntas     

Modera: Gorka Belamendia, coordinador de Ataria, Centro de Estudios Ambientales.

12.00-14.30
12.00-12.30
12.30-14.15
14.15-14.30
CONCLUSIONES

Ainara Rodríguez, coordinadora del Área Departamental de Turismo Bilbao. Universidad de Deusto.

I. GAI-MULTZOA. SARRERA

10.00-10.30

ESPAINIAKO EKOTURISMOAREN TESTUINGURUA ETA 2018KO EKOTURISMOARI BURUZKO ESPAINIAKO III. BILTZARRAREN TXOSTENA.

Ricardo Blanco, Garapen eta Turismo-Jasangarritasuneko zuzendariorde nagusia, Energia, Turismo eta Agenda Digitaleko Ministerioko Turismoko Estatu Idazkaritza.

10.30-10.45

ESPAINIAKO EKOTURISMO PRODUKTUAREN KLUBA ETA TURISMOKO BEHATOKIAREN 2018KO DATUAK.

Amanda Guzmán, Espainiako Ekoturismo Elkarteko kudeatzailea.

Moderatzailea: Harkaitz Millán, Basquetour-Turismoaren Euskal Agentziaren zuzendari nagusia.

II. GAI-MULTZOA. EKOTURISMOKO EKITALDIAK

DIBULGAZIOZKO EKITALDIAK

10.45-11.00

NATUREWATCH. NATURA BEHAKETAREN TURISMO TOPAKETA

Luis Frechilla / Alfonso Polvorinos, Naturewatcheko bazkideak.

SUSTAPENERAKO EKITALDIAK

11.00-11.15

MADBIRD. EKOTURISMOAREN ESKAINTZA JENDEARI HURBILTZEA.

Manuel Andrés-Moreno, MADbird azokaren zuzendaria.

    Galderen txanda            

Moderatzailea: Harkaitz Millán, Basquetour-Turismoaren Euskal Agentziaren zuzendari nagusia.

BRUNCH-KAFEA
III. GAI-MULTZOA.
TURISMO-HELMUGA GONBIDATUA: EXTREMADURA

ADMINISTRAZIOA:

12.00-12.20

NATURAN FILMATU ETA ARGAZKIAK EGITEKO TURISMOAREN ARAUDIA EXTREMADURAN.

Atanasio Fernández, Ingurumeneko Zuzendaritza Nagusiaren babesguneetako programen zuzendaria. 
Extremadurako Junta.

12.20-12.40

TOKIKO ADMINISTRAZIOAREN EGINKIZUNA EXTREMADURAKO EKOTURISMOAREN GARAPENEAN.

Paloma García, Cáceresko Diputazioko Garapen eta Turismo Jasangarriaren Arloko arduraduna.

12.40-13.00

LANKIDETZA PUBLIKO-PRIBATUA, EZINBESTEKOA EXTREMADURAKO TURISMO ORNITOLOGIKOAN.

Vanessa Palacios, 'Birding in Extremadura' turismo-produktuaren klubeko arduraduna.

ENPRESAK:

13.00-13.15

MONFRAGÜE NATURAL ECOTURISMO -
HANDMADE VIAJES.

Eduardo Calzas, Director & Creative Dreamer.

13.15-13.30

EL RECUERDO LANDETXEA.

Claudia Camacho, El Recuerdo landetxeko natura-gidari eta kudeatzailea.

13.30-13.45

NATURALEZA DEL SUR. 

Adolfo García, Naturaleza del Sur enpresaren arduraduna.

13.45-14.00

NATRURAL EXPLORERS GEOPARQUE.

José Antonio Montero, NatRural Explorers Geoparque enpresako gerentea.

           Galderen txanda          

Moderatzailea: Maider Etxeberria, Eusko Jaurlaritzako Turismo eta Ostalaritzako zuzendaria.

IV. GAI-MULTZOA. EKOTURISMOA EUSKADIN

09.00-09.20

EKOTURISMOA EUSKADIN, MUGAK ETA AUKERAK; TURISMO JASANGARRIAREN ERRONKA.

Elena Moreno, Eusko Jaurlaritzako Ingurumeneko sailburuordea.

09.20-09.45

EUSKADIKO EKOTURISMO GIDAREN ETA EUSKADIKO EKOTURISMO SAREAREN AURKEZPENA.

Maider Etxebarria, Eusko Jaurlaritzako Turismo eta Ostalaritzako zuzendaria.

Harkaitz Millán, Basquetour-Turismoaren Euskal Agentziako zuzendari nagusia.

09.45-10.00

URDAIBAIKO BIOSFERA ERRESERBAREN PATRONATUA: TURISMO JASANGARRIAREN
EUROPAKO GUTUNA EUSKADIN.

Nicolás García, Urdaibaiko Biosfera Erreserbaren Patronatuko zuzendaria.

10.00-10.15

GEOTURISMOA EUSKAL KOSTALDEKO GEOPARKEAN.

Leire Barriuso, Euskal Kostaldeko Geoparkeko kudeatzailea.

10.15-10.30

EKOTURISMOA ARABAKO PARKE NATURALETAN: ARAZOAK ETA AUKERAK.

Jonathan Rubines, Parke Naturaletako teknikaria. Arabako Foru Aldundia.

10.30-10.45

EKOETXEA SAREA.

Jaione Lamborenea, Ihobeko ingurumen-hezkuntza unitateko koordinatzailea.

10.45-11.00

ATARIA: TURISMO JASANGARRIRAKO
INGURUMEN-EKIPAMENDUA.

Gorka Belamendia, Ataria Ingurugiro Gaietarako Ikastegiko koordinatzailea.

11.00-11.15

AÑANAKO GATZ HARANA:
INGURUMENEKO JASANGARRITASUNA ETA ONDAREA BERRESKURATZEKO PROIEKTU BAT.

Andoni Erkiaga, Gatz Harana Fundazioaren zuzendari kudeatzailea.

Moderatzailea: Iker Urcelay, Basquetour agentziako
produktu-teknikaria.

BRUNCH-KAFEA
V. GAI-MULTZOA. EKOTURISMOAREN SEKTOREA

 

ELKARTE-EHUNAREN TESTUINGURUA:

12.00-12.15

AKTIBA, EUSKADIKO TURISMO AKTIBOKO ETA
ABENTURA-KIROLETAKO ENPRESEN ELKARTEAI.

Jabier Fuertes ‘Txapas’, Aktibako presidentea.

12.15-12.30

NEKATUR. EUSKADIKO NEKAZARITZA-TURISMO
ETA LANDETXEEN ELKARTEAI.

Idoia Ezkurdia, Nekatur elkarteko arduradun teknikoa.

EUSKADIKO EKOTURISMO-ESPERIENTZIAK.
ADIBIDE NABARI BATZUK:

12.30-12.45

DELIKATUZ, GR283 IDIAZABAL GAZTAREN IBILBIDEA.

Leire Arandia, Delikatuz zentroko arduraduna.

12.45-13.00

NNATOURING TURISMO, COMUNICACIÓN Y MEDIO AMBIENTE SL.

Javier López de Luzuriaga.

13.00-13.15

WILEXTOURS. WILDLIFE EXPERIENCE TOURS.

Pablo Pérez, WilexTours enpresako kudeatzaile eta gidaria.

13.15-13.30

AUGUR NATURE.

Mario Bregaña, Augur Nature enpresako teknikari arduraduna.

13.30-13.45

ALLUITZ NATURA.

Silvia Formentí, Alluitz Naturako koordinatzaile nagusia.

13.45-14.00

ANGOSTOKO KANPINA.

Eduardo Sanemeterio, Angostoko kanpineko arduraduna.

     Galderen txanda         

Moderatzailea: Gorka Belamendia, Ataria zentroko koordinatzailea. Ingurugiro Gaietarako Ikastegia.

ONDORIOAK

Ainara Rodríguez, Bilboko Turismoko Sail-arloko koordinatzailea. Deustuko Unibertsitatea.

CLAUSURA OFICIAL

Alfredo Retortillo, Consejero de Turismo, Comercio y Consumo - Eusko Jaurlaritza/Gobierno Vasco.

Maider Etxebarria, Directora de Turismo y Hostelería - Eusko Jaurlaritza/Gobierno Vasco.

14.30
AMAIERA OFIZIALA

Alfredo Retortillo, Turismo, Merkataritza eta Kontsumo Sailburua - Eusko Jaurlaritza/Gobierno Vasco.

Maider Etxebarria, Turismo eta Ostalaritzako Zuzendaria - Eusko Jaurlaritza/Gobierno Vasco.

14.00-14.15
12.00-12.30
12.30-14.15
BLOQUE III.
DESTINO INVITADO: EXTREMADURA

ADMINISTRACIÓN:

12.00-12.20

LA REGULACIÓN DEL TURISMO DE FILMACIÓN Y FOTOGRAFÍA DE LA NATURALEZA EN EXTREMADURA. 

Atanasio Fernández, director de programas de áreas protegidas de la Dirección General de Medio Ambiente.
Junta de Extremadura.

12.20-12.40

EL PAPEL DE LA ADMINISTRACIÓN LOCAL EN EL DESARROLLO DEL ECOTURISMO EN EXTREMADURA. 

Paloma García, responsable del Área de Desarrollo y Turismo Sostenible de la Diputación de Cáceres.

12.40-13.00

LA COLABORACIÓN PÚBLICO-PRIVADA, IMPRESCINDIBLE EN EL TURISMO ORNITOLÓGICO EN EXTREMADURA. 

Vanessa Palacios, responsable del Club de Producto de Turismo Ornitológico 'Birding in Extremadura'.

EMPRESAS:

13.00-13.15

MONFRAGÜE NATURAL ECOTURISMO -
HANDMADE VIAJES 

Eduardo Calzas, Director & Creative Dreamer.

13.15-13.30

CASA RURAL EL RECUERDO. 

Claudia Camacho, guía natural y gerente de la Casa Rural El Recuerdo.

13.30-13.45

NATURALEZA DEL SUR. 

Adolfo García, responsable de Naturaleza del Sur.

13.45-14.00

NATRURAL EXPLORERS GEOPARQUE. 

José Antonio Montero, gerente de NatRural Explorers Geoparque.

          Turno de preguntas       

Modera: Maider Etxeberria, directora de Turismo y Hostelería de Gobierno Vasco.

14.00-14.15
11.15-11.30
HASIERA-EKITALDIA

Alfredo Retortillo, Turismo, Merkataritza eta Kontsumo Sailburua - Eusko Jaurlaritza/Gobierno Vasco.

Rubén López, Garapen eta Jasangarritasun Turistikoko Zuzendariorde Nagusia - Energia, Turismo eta Agenda Digitaleko Turismoko Estatu Idazkaritza.

Maider Etxebarria, Turismo eta Ostalaritzako Zuzendaria - Eusko Jaurlaritza/Gobierno Vasco.

 
 
 

2 días

5 bloques temáticos

28 ponentes

23 experiencias MULTITEMÁTICAS

extremadura, destino invitado

2 EGUN

5 GAI-MULTZO

28 HIZLARI

23 ESPERIENTZIA multitematiko

turismo-helmuga gonbidatua, extremadura

ANTOLATZAILEA | ORGANIZADOR: 
LAGUNTZAILEA |COLABORA: